Hikaye Fotoğrafçılığı Nedir ?
 

Evlilik kurumu oluşmaya başladığı ilk günlerden itibaren hikaye fotoğrafçılığı da tohumlarını atmıştır. Çiftler genelde hayatlarında nadir olmak üzere gelinlik ve damatlıklarını giyindikleri için bu özel anlarını özel kıyafetleri ile ölümsüzleştirmek istemişlerdir. Bu nedenle yakın bir zamana kadar fotoğraf stüdyolarında, nikahın ve düğünün yapıldığı yerde, arkadaşlarının ya da kendilerine ait fotoğraf makineleri ile her yerde fotoğraf çektiriyorlardı.

Son yıllara gelindiğinde "Hikaye Fotoğrafçılığı" diye bir olgu oluştu. Yukarıda belirttiğim tüm fotoğraf çekim alanlarının bir tamlamada birleşmesidir Hikaye Fotoğrafçılığı.

Şimdi düşünün; hayatınızın en unutulmaz günlerinden biri ve sonrası için planlar yapıyorsunuz. Her şeyin plan ve program dahilinde gitmesini beklerken o da ne... "Yaaa ben kaç fotoğrafçı ile muhatap olacağım. Zaten çok gıcık olurum fotoğraf çektirmeye. Offf şimdiden gerildim, yok kafanı sağa 35,5 derece döndür, eşine sevgi dolu bak,"bu gerginlik ve sen karşımdayken kolaydı zaten..." 1 dakika boyunca kıpırdamadan durun, "olduuu bizde İngiltere kraliyet nöbetçisiydik zaten" , damat beyyyyy, gelin hanımmmmm," hayret bir şey adımızı kaç kere söyledim bir türlü aklında tutamadı, ya bu arada umarım gıdığım çıkmıyordur fotoğraflarda; acaba aşağıdan çekme diye uyarsam mı yok yok gerginliğe gerek yok zaten şunun şurasında bir güncük sabredeceğim, ya sabırrrr,..... gibi düşünceler geçecek kafanızdan. Evet ne yaşarsanız yaşayın sonunda o gün bir şekilde bitiyor. Çiftimiz hiç kavga etmeden, yaşadıkları her sorunun üstesinden gelerek, kıskançlık ve yanlış anlaşılmalar olmadan, yalansız, borç içinde yaşamadan, ev kirası, faturaların kolaylıkla ödendiği, yan komşularının bayan Poliyanna olduğu huzur dolu evlerinde ömür boyu mutlu mesut yaşadılar...Tabi ki temennimiz bu şekilde ama, sanırım hayat bu kadar kolay değil. Peki biz sizin hayatınızı bu şekle getirebiliyor muyuz? Tabi ki hayır; fakat sabahın erken saatlerinden gecenin sonuna kadar yanınızda oluyor; düğün gününüzde yaşayacağınız ufak sorunlara çözümler buluyor ve en önemlisi her anınızı fotoğraflıyoruz.

  Nasıl mı?
 

Düğün gününüzün öncesinde belirleyeceğimiz bir tarihte bir araya geliyor, düğün günü ile ilgili ayrıntıları alıyoruz. (kuaför neresi, ne tarz makyaj yapılacak, kız evi, nikah salonu, düğün mekanı, eğlence mekanı koordinatları nereler, dış çekim nerelerde yapılabilir, B planı nedir gibi... ) Karşılıklı görüş alış verişi ve mevsime göre sıcak/soğuk içeceklerden sonra belirlenen zaman için vedalaşıyoruz. Sabah sizinle kuaförde buluşuyor fotoğraf çekmeye başlıyoruz. İlk başlarda havadan sudan konular konuşuluyor, bir süre sonra konu kuaför ile ilgili dedikoduya dayanıyor. Bu sırada fotoğraf makinesine ve bize alışıyorsunuz. Hatta bir süre sonra bizi görmüyorsunuz :) Daha önce belirlenen plan çerçevesince dış çekim alanı yada alanlarına gidip eğleniyoruz, yani fotoğraf çekiyoruz. Özellikle çiftimizin arkadaşları da fotoğraf çekimlerine geldiyse çıkan iş daha da güzelleşiyor. Biz yanımızda getirdiğimiz yardımcı malzemeleri kullanarak fotoğraflara farklı boyutlar kazandırmaya çalışıyoruz. Mizansenler yaratıyor, roller oynuyoruz. Kah 1920' lere gidiyor Cumhuriyetin yükselişini izliyor, kah 1500'lü yılların Osmanlısında sarayda turluyor, zaman zaman ege-akdeniz kıyı sahillerine tepeden bakıyor, ufka doğru yürüyoruz. Yeşilçam ve Hollywood film enstitülerine taş çıkarırcasına roller kesiyor Ayhan Işık'tan corç koloney'e, Filiz Akın'dan, ancelina culy'ye kadar tüm sanatçıları kıskandırıyoruz. Tüm bunların sonucunda sahte ve zorraki gülümsemelerden uzak, doğal anlarınız ve gülümseyen gözleriniz takılıyor kadrajımıza.

Sonrasında kız evine gidiyor yaprak sarma, su böreği ve çayımızı içiyoruz:) bu arada tabi ki bir de ev içerisinde çiftimizin, ailesinin, eşinin, dostunun ve arkadaşların yüzlerine yansıyan duygularını fotoğraflıyoruz. Daha sonra nikahın veya nikah ve düğünün birlikte yapılacağı alana konvoy halinde kornalar çalarak, yan aynada eşarp sallandırarak gidiyoruz. Düğünün yapılacağı mekandan fotoğraf çekimi için izin alınmış ise girişinizi, nikahınızı, ilk dansınızı, "damat abi bıçak kesmez" bahşişini verirken, pastanızı kesmenizi, daha önce keşke provasını yapsaydık dediğiniz; bir birinize pasta yedirirken ki komik hallerinizi, misafirleriniz ile birlikte sizi, pistte ayakkabıları çıkarmış bir şekilde dans ederken ve en sonda sizi uğurlarken fotoğraf çekmeye devam ediyoruz.

Özetle size merhaba dediğimiz andan güle güle dediğimiz ana kadar olan tüm anları fotoğraflıyoruz. Sonuç mu?......Sizin bile hatırlayamayacağınız anlar, arkadaşlarınızın ve ailenizin duyguları, vayyyy nasıl da eğlenmişiz dedirtecek anlar kalıcı bir hal almış olacak.

Yıllar sonra evinizin duvarlarını, bilgisayarlarınızın masa üstünü süsleyecek fotoğraflardan daha da önemlisi, çocuklarınız ile birlikte fotoğraflara baktığınızda çocuklarınız göremedikleri o günü yaşamış, sizlerde o anki aşkınızı hissetmiş olacaksınız.

  Aşkınızı yıllar boyunca geleceğe taşımış olacaksınız...